CIMA P1 Syllabus A. Cost Accounting For Decision And Control - Value By-Products & Joint Products - Notes 9 / 10
Value by-products and joint products
A joint product is an important saleable item, and so it should be separately costed
The profitability of each joint product should be assessed in the cost accounts.
Joint process costs (pre-separation costs) occur before the split-off point.
These costs have to be apportioned between the joint products at the split-off point to obtain the costs of each of the products in order to value closing inventory and cost of sales.
The main methods of apportioning joint costs, each of which can produce significantly different results are
Sales value of production (market value)
Production units (Physical unit basis)
Net realisable value = Sales value - further cost to process after product leaves joint process
A by-product
is not important as a saleable item, and whatever revenue is earned from the by product sale, is deducted from the joint process cost before the cost is shared between the joint products.
Illustration - Physical Unit Basis
Joint process costs $800,000
Production
A 120,000 units
B 100,000 units
By product C 20,000 units sold for $1.5/unit
What is the cost per unit of Product A, if the physical method of apportionment is used?
Solution
Step 1 - Total cost to be apportioned
Joint costs - (By product (Production) x Selling Price)
$800,000 - (20,000 x $1.5) = $770,000
Step 2 - Cost per unit of A
Costs apportioned to all products / Number of Joint Product Units
= $770,000/220,000
= $3.5/unit
Illustration - Sales Value Method
Joint process costs $50,000
Production and Sales value/unit
A 3,000 units sold for $8.4/unit
B 6,000 units sold for $4.5/unit
What is the cost of one unit of Product A, if the sales value method of apportionment is used?
Solution
Step 1 - Joint costs - (By product (Production) x Selling Price)
Total cost to apportion are $50,000
Step 2 - Production (units) x sales value per unit
Total sales value is: (3,000 x $8.4)+(6,000 x $4.5) = $52,200
Step 3 - Total cost to apportion to product = Joint Costs x Sales value (product) / All products sales value
Product A sales value is: (3,000 x $8.4) = $25,200
Cost to apportion to A = 50,000 x ($25,200/$52,200) = $24,138
Step 4 - Cost Per unit of Product = Total cost to apportion to product / Number of units (Product)
Cost per unit of A = $24,138/3,000 units = $8.05/unit
Illustration - Net realisable value method
Total cost to apportion are $100,000
Production and Net realisable value/unit
A 7,000 units sold for $3.6/unit
B 14,000 units sold for $2.3/unit
What is the cost of one unit of Product A, if the net realisable value method of apportionment is used?
Solution
Step 1 - Costs apportioned to product = Joint costs - (By product (Production) x Selling Price)
Total cost to apportion are $100,000
Step 2 - Total cost to apportion to product = Joint costs x (Total NRV of product / All products NRV)
Product A NRV is: (7,000 x $3.6) = $25,200Total NRV is: (7,000 x $3.6)+(14,000 x $2.3) = $57,400
Cost to apportion to A = 100,000 x ($25,200/$57,400) = $43,902
Step 3 - Cost per unit = Total cost apportioned to product / Total number of units produced of product
43,902/7,000 units = $6.27